Tlakovanie plynových vzpier: všetko, čo potrebujete vedieť

Home / Nezaradené / Tlakovanie plynových vzpier: všetko, čo potrebujete vedieť
| V kategórií Nezaradené

Správne natlakovanie plynových vzpier je mimoriadne dôležité pre pohodlie používania, ale aj bezpečnosť. Preto si dajte pri nastavovaní tlaku plynových vzpier záležať.

Ako fungujú plynové vzpery?

Pred tým, ako sa pustíte do tlakovania vzpier, povieme si základný princíp ich fungovania.. Základnými časťami každej plynovej vzpery sú valec a piestna tyč. Vo vnútri plynovej vzpery sa tiež nachádza stlačený dusík a olej.

Plynové vzpery sa dajú v určitom smere prirovnať k pumpe na bicykel. Valec je vplyvom stlačeného dusíka pod tlakom. Vo valci sa nachádza piestna tyč, ktorá sa vďaka dusíku vo valci vysúva. Pri stlačení vzpery sa nahromadí energia, ktorá sa pri vysúvaní uvoľňuje.

Poznajte správny tlak vašich plynových vzpier

Optimálny tlak vo valci závisí od spôsobu využitia plynovej vzpery. Plynová vzpera držiaca kufor auta potrebuje viac tlaku ako vzpera držiaca skrinku vo vašej obývačke. Natlakovanie vzpier sa uvádza v Newtonoch, a je veľmi dôležité najmä z pohľadu bezpečnosti ľudí, ktorí s nimi prichádzajú do kontaktu.

Zásady pri tlakovaní plynových vzpier

  • keďže sú plynové vzpery pod vysokým tlakom, nikdy sa nesnažte znížiť ich tlak rezaním, alebo iným porušením valca,
  • za žiadnych okolností nevystavujte plynovú vzperu vyššej teplote ako je povolené, teploty sú uvedené v stupňoch Celzia,
  • ak vypustíte priveľa dusíku a tlak vo vašej plynovej vzpere nie je dostačujúci, pošlite ju späť k výrobcovi na doplnenie.

Ako postupovať pri tlakovaní

Nezabúdajte, že ak vypustíte príliš veľa plynu z plynovej vzpery, pre opätovné doplnenie ju musíte zaslať späť výrobcovi. Ak je tlak vo vašej plynovej vzpere veľmi vysoký a vy sa ho rozhodnete trochu znížiť, postupujte nasledovne:

  1. Nasaďte si ochranné okuliare.
  2. Odskrutkujte koncovku na konci plynovej vzpery.
  3. Po odstránení krytu objavíte ventil.
  4. Na tento ventil naskrutkujte odvzdušňovaciu skrutku. Plynová vzpera musí smerovať piestom nadol.
  5. Skrutkujte, pokiaľ nepocítite jemný odpor. Buďte opatrní, pretože približne o jeden a pol otáčky začne zo vzpery unikať plyn.
  6. V momente, keď budete počuť únik plynu, ihneď odtiahnite odvzdušňovaciu skrutku do opačnej strany. Zabránite tak úniku príliš veľkému množstva plynu.
  7. Dajte dole odvzdušňovaciu skrutku a nasaďte späť kryt koncovky plynovej vzpery.
Najnovšie príspevky
Kontaktujte nás

V prípade otázok nás neváhajte kontaktovať.

Not readable? Change text. captcha txt

Začnite vyhľadávať napísaním slova a stlačením klávesu Enter

montáž plynových vzpierPlynové vzpery na lietadle