Hoci je úloha plynových vzpier a klasických pružín takmer rovnaká, ich princíp a použitie sa líšia. V článku si stručne popíšeme mechanizmus ich fungovania a ozrejmíme si, kedy je vhodné použiť vzpery, a kedy pružiny.
Mechanické pružiny kumulujú energiu
Pružiny majú schopnosť akumulovať mechanickú energiu na základe pružnej deformácie materiálu. Zachytávajú a tlmia nárazy, udržiavajú rovnováhu síl. Slúžia k pružnému spojeniu dvoch i viacerých súčastí.
Ich nevýhodou býva práve akumulácia mechanickej energie, čo nie je vždy žiadúce. Práve kvôli nej sa totiž pružina stlačí alebo predĺži trocha viac, nevráti sa do svojej východzej polohy okamžite. Vtedy vznikajú vibrácie.
Plynové vzpery pracujú s tlakom
Plynové vzpery existujú ťažné, tlačné alebo blokovacie. Všetky druhy sa skladajú z piestnej tyče zasunutej do valca. Valec je naplnený dusíkom. Piestna tyč sa zasúva (v prípade tlačnej vzpery) alebo vysúva (v prípade ťažnej vzpery) do/z valca.
V dôsledku toho sa zmenšuje vnútorný objem dusíka a zvyšuje sa tlak. Pôsobením tohto tlaku na piest piestnej tyče vzniká sila, ktorá piestnu tyč postupne vytláča z valca von. V prípade ťažnej vzpery ju, samozrejme, ťahá naspäť dnu.
Vhodnosť použitia pružín a vzpier
Výhodou plynových vzpier je pozvoľný nárast sily pri zasúvaní, respektíve vysúvaní. Ak totiž uvoľníte mechanickú pružinu, tá uvoľní všetku svoju energiu naraz. Napríklad kuchynské dvierka (prípadne akékoľvek dvere) by sa stali nebezpečné, ak by sa použila pružina.
Vzpery sa navyše dajú zablokovať vo vami vybranej polohe, čo je u pružiny takmer nemožné.
Pružiny ale dokážu absorbovať nárazy rýchlejšie, takmer okamžite. Preto sa používajú tam, kde je zmena sily príliš rýchla, napríklad ako pruženie u vozidiel.
Pokiaľ si nie ste istí, ako vybrať správne plynové vzpery, poraďte sa s nami. Máme dlhoročné skúsenosti s predajom a poradenstvom. Určite vám pomôžeme vybrať tie najvhodnejšie.